Jak se z Jávy stalo Bali a Jáva

Základem všeho byla myšlenka, slib, přání, že letos vyrazíme mimo Evropu a užijeme si exotiky.

Původně to mělo být už v prosinci nebo lednu, ale přimotala se do toho spousta jiných starostí, takže jsme plány odložili na neurčito. A pak v březnu se objevily levné letenky na Jávu. Před očima se mi objevil chrám s kamennými zvony a sochami Buddhy – úžasný Borobudur – a já věděla, že tam chci. Jinak jsem toho o Jávě moc nevěděla a tak jsem rychle hledala základní informace, hlavně o podnebí a období dešťů. Tomu jsme se chtěli samozřejmě vyhnout. Po zjištění, že období sucha trvá zhruba v rozmezí mezi dubnem a říjnem, tedy v době, která byla celá před námi, bylo rozhodnuto. Chceme letět na Jávu!

A jak se k tomu přimotalo Bali? Jednoduše. Letenky, které jsme chtěli koupit, byly open jaw s příletem na Bali (Denpasar) a odletem z Jávy (Jakarta). To, že jsme je nakonec koupit nestihli a letíme úplně jinak, je už věc druhá. Bali tedy původně byla jen taková povinná zastávka před přesunem na vysněnou Jávu. V hlavě jsem měla tenhle ostrůvek zapsaný jako oblíbené místo pro líbánky a válení se na pláži. A protože ani jedno z toho nebylo a není v plánu, moc mě to tam netáhlo. To už ale neplatí, protože průvodce Lonely Planet mě už po přečtení pár stránek přesvědčil, že je to pohodové místo s krásnou přírodou a spoustou věcí k objevování. A tak se z plánu A – procestovat Jávu, stal plán B – procestovat východní Jávu a Bali.

Aktuálně jsme už u plánu C – procestovat východní Jávu, Bali a aspoň trochu Lombok s přilehlými ostrůvky Gili. To vše za necelých 20 dní. Občas mi to připadá jako mission impossible, ale snad to nějak zvládneme. Itinerář je ve fázi čím dál tím horečnější přípravy.

[nwm_map id="3"]

Už zřejmé jsou cíle, které NESMÍME (doslova) vynechat:

  • Yogyakarta – chrámy Borobudur a Prambanan
  • Gunung Bromo
  • Kawah Iljen
  • vnitrozemí Bali kolem jezera Danau Beratan a města Munduk
  • a ještě surfování!