Bali, ostrov stovek chrámů a tisíců bohů

Ve většinově muslimské Indonésii je Bali domovem vyznavačů hinduismu, ostrůvkem mnoha chrámů, bohů a démonů. Tahle rozdílnost dodává Bali jedinečnou atmosféru, atmosféru, která se snad jinde na světě ani nedá zažít. Nemusíte mít ani moc štěstí, aby jste narazili na některou z ceremonií, těch je tu možná 365 do roka. Ačkoliv při oslavách v oblečení balijců převládá bílá, ceremonie jsou pastvou pro oči a hrají barvami. Místní obyvatelé mají k bohům tak blízko, že jejich náboženství je spíš životním stylem. Každý den vyrábějí ženy obětiny z palmových listů, které pak umisťují všude tam, kde si přejí, aby při nich bohové stáli. Před své obchody, aby se dařil byznys, do aut, aby všude šťastně dojeli, do domácích svatyní, aby bohové ochraňovali jejich rodiny. A samozřejmě do chrámů. Těch tu musí být tisíce. Jenom každá vesnice tu má obvykle tři chrámy. Chrám předků, chrám ochránců a chrám mrtvých.

balijská ceremonie - bílá i barevná
balijská ceremonie – bílá i barevná

My z těch tisíců navštívili alespoň pár.

Pura Besakih – chrám, kde všichni lžou

uvnitř Pura Besakih
uvnitř Pura Besakih

Pura Besakih je pro mě hodně kontroverzním místem. Tady Bali ukazuje svou krásu i svou odvrácenou tvář. Ačkoliv se jedná o největší a nejposvátnější chrám na ostrově, mnozí místní „obchodníci“ se zde zrovna s pokorou nechovají. Člověk se samozřejmostí zaplatí za příjezd i za parkování a ani se nad tím nepozastaví. Za památky se přece platí všude na světě . Ale to, co se pak děje přímo před branami chrámu, to dokáže zkazit náladu. Ani se nestihnete rozhlédnout a už se na vás nalepí některý z místních „průvodců“. Vymýšlí si historky, že do chrámu sami nesmíte a neodbytně nabízejí své služby. Skoro se jich nedá zbavit, pronásledují vás a stoupají si vám do cesty. Byli jsme poučení, že to takhle praktikují a člověk jim nemá věřit ani slovo. Jenže jsme měli načteno, že některá místa v Pura Besakih jsou přístupná opravdu jen věřícím, a pak poznejte, kam smíte a kam ne. Takže jsme se stejně nechali napálit (ostatně jako pak ještě několikrát) a přesvědčit. A byli jsme pak kvůli tomu naštvaní – na sebe i na podvodné Balijce. Ale prováděl nás takový mladý kluk, který se opravdu snažil a řekl nám toho spoustu o chrámu i o bozích, které uctívají. Věnoval se nám co mu síly a angličtina stačily. Skončilo to tak, že na konci prohlídky jsme mu ještě nechali nějaké peníze navíc, protože nám bylo jasné, že z toho, co jsme zaplatili jeho „šéfovi“ asi těžko něco uvidí. Pura Besakih jsme si tedy nakonec prošli, ale to rozčarování v nás zůstalo ještě pěknou chvilku.

Pura Besakih, neposvátnější chrám na Bali
Pura Besakih, neposvátnější chrám na Bali

RADA: Jestli na to máte nervy a Pura Besakih chcete navštívit, nenechte se otrávit a použijte zdravý rozum. Tam kam můžete s průvodcem, můžete s největší pravděpodobností i sami. I když místní „obchodníci“ klidně prodají svou matku, aby vás přesvědčily, že ne.

Pura Ulun Danu Bratan – chrám na jezeře

Pura Ulun Danu Bratan, chrám na jezeře
Pura Ulun Danu Bratan, chrám na jezeře

Chrám na jezeře Bratan je snad ten nejfotografovanější ze všech na Bali. Na těch krásných obrázcích vypadá jakoby se vznášel na vodě. My ho tak bohužel nezažili, navštívili jsme tohle posvátné místo koncem září a vody v jezeře bylo v té době tak málo, že stál v podstatě celý na souši. Umím si ale představit ty scenérie během období dešťů, když chrám po ránu vykoukne z mlhy. Musí být snový. V rozsáhlé zahradě v jeho blízkosti je hezké se projít, kromě spousty vtipných hinduistických sošek je tu i budhistická stúpa a zpovzdálí shlíží na jezero modrá kopule místní mešity. My si v nedalekém muslimském warungu dali ještě Bakso, polévku s knedlíčky, která byla výborná do doby, než jsme si do ní neprozřetelně dali pidi lžičku čili pasty. Extra pálivé čili pasty.

procházka v okolí chrámu Pura Ulun Danu Bratan

RADA: I když už jste tu jedli čili stokrát, stejně ho i po stoprvní ochutnejte, než si ho přidáte do jídla. Možná zrovna tohle je to bonusové, tisíckrát pálivější než všechna ostatní. A jestli chcete Pura Ulun Danu Bratan vidět tak, jako na těch fotkách z googlu, asi sem nejezděte na konci období sucha.

Tohle ještě není konec. Nezalekli jsme se mírných zklamání a balijské bohy jsme navštívili ještě v dalších jejich chrámech. V džungli i na moři. A o tom zas příště.